Eating Healthfully on a Tight Budget
by
Amy Scholten, MPH
Let the Plate Be Your GuideMany people plan their meals around meat. They may leave grains, vegetables, and fruit for side dishes. However, according to http://www.choosemyplate.gov, most of your diet should be made up of vegetables and fruit. At least half of your grains should be whole grains such as whole wheat breads, pasta, and brown rice. Meats and dairy products should be treated as side dishes and eaten less often. This is both less costly and more healthful. Here are a few examples of meals made mostly with whole grains, fruits, and vegetables:
Make It From ScratchMany of the prepackaged, boxed, canned, and frozen foods you buy from the store are higher in fat, calories, sodium, sugar, and cost than foods made at home. They may also be lower in vitamins and minerals. You pay for the fancy packaging and ease of these items, but you get much less for your money. For example, you will get more popcorn from a bag of unpopped corn than a bag of already-popped popcorn. The pre-made popcorn costs a lot more and has more fat and sodium than what you can make at home. Making food from scratch may take a little more time, but it can be well worth it in terms of cost and nutrition. Have a Game Plan for ShoppingHave a game plan for shopping that includes what you are going to buy and where you are going to buy it. Here are some tips on making a shopping plan:
When shopping, it’s also important to look for foods that are fresh. Check the dates on items like meat, cheese, and yogurt. If you aren't able to eat the item before the date, then you shouldn't buy it. Check the Unit Prices of ItemsThe unit price tells you the cost of a product per unit. For example, a unit could be by the ounce, pound, or number of items in a package. Unit prices are usually marked on the shelf below the product. For example, let's say you are looking for canned beets and there are three different brands to choose from. If you look at the unit price below each one, you can find the brand that is cheapest, especially if you buy the largest can. It only makes sense to buy the largest can if you are sure you will use it all. Read Food LabelsIt is easier to make the most nutritious choice when you know how to read the nutrition facts label. These labels contain the nutritional information and are found on most packaged foods. Use the nutrition facts label to focus on the facts that are most important to you, such as the fat, sugar, or sodium content. These labels make it easier for you to compare similar products. Buy in Bulk…When It Makes SenseSave time and money by buying in bulk. You can buy in bulk through supermarkets, buying clubs, food co-ops, farmer's markets, and warehouses. When you buy in bulk, you can purchase a product in multiple or large units that can be stored, or from an open container in the store, such as a bin of rice where you can scoop out as much as you want. Before buying in bulk, keep these tips in mind:
Eat at HomeEating out can cost a lot and the food is often high in fat, salt, and sugar. A spaghetti dinner at a restaurant could cost $10 or more, but only a few dollars if you prepared it at home. At a restaurant, your extra costs go toward profits and tips. Consider having a potluck. When you entertain guests at home, ask them to bring a dish. Be PreparedBring some healthy snacks and drinks with you when running errands or shopping with your family. That way, if hunger hits, you will not be tempted to stop at a fast-food restaurant or buy snacks from a vending machine. Whether you make snacks at home or buy them from the grocery store, it is cheaper than buying them in the mall. RESOURCES:American Dietetic Association
http://www.eatright.org Choose My Plate—US Department of Agriculture
http://www.choosemyplate.gov CANADIAN RESOURCES:Canada's Food Guide
http://www.hc-sc.gc.ca Dietitians of Canada
http://www.dietitians.ca References:Charts: food safety at a glance. FoodSafety.gov website. Available at:
...(Click grey area to select URL) Accessed January 27, 2021. Eating better on a budget. Choose My Plate, US Department of Agriculture website. Available at:
...(Click grey area to select URL) Accessed January 27, 2021. Lino M. Nutrition doesn't have to be expensive. Choose My Plate, US Department of Agriculture website. Available at:
...(Click grey area to select URL) Accessed January 27, 2021. Last reviewed November 2020 by EBSCO Medical Review Board
Last Updated: 1/21/2020 | |
EBSCO Information Services is fully accredited by URAC. URAC is an independent, nonprofit health care accrediting organization dedicated to promoting health care quality through accreditation, certification and commendation. This content is reviewed regularly and is updated when new and relevant evidence is made available. This information is neither intended nor implied to be a substitute for professional medical advice. Always seek the advice of your physician or other qualified health provider prior to starting any new treatment or with questions regarding a medical condition. To send comments or feedback to our Editorial Team regarding the content please email us at healthlibrarysupport@ebsco.com. Our Health Library Support team will respond to your email request within 2 business days. |